Sztuka dopasowania papieru w drukarce atramentowej

Sztuka dopasowania papieru w drukarce atramentowej

Efekty współpracy z drukarkami atramentowymi nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Nie można jednak zapominać o tym, że przyczynia się do tego nie tylko jakość samej drukarki i stosowanego przez nas tuszu. Ważną rolę ma do odegrania również papier, choć jednak o zakupie odpowiedniego tuszu na ogół myślimy długo, zakup papieru zazwyczaj nie wywołuje naszej głębszej refleksji nawet pomimo tego, że nie jest to podejście, które moglibyśmy uznać za właściwe.

Drukarki atramentowe są rozwiązaniami wysoko cenionymi ze względu na swoje zalety. Jedną z nich jest przystępna cena, nie bez znaczenia wydają się jednak również niewielkie wymiary oraz relatywnie niski poziom hałasu charakterystyczny dla urządzeń tego rodzaju. Warto też docenić wysoką rozdzielczość druku oraz możliwość drukowania w kolorze, nie dziwi więc to, że popularność tego rodzaju drukarek nie spada mimo upływu czasu. Niestety, użytkownicy drukarek atramentowych nie mają też problemu z mówieniem o wadach tego typu rozwiązań. Nie muszą podobać się nam już choćby dość wysokie ceny materiałów eksploatacyjnych. 

drukowanie atramentowe Problem stanowią jednak również oczekiwania, jakie stawia się przed specjalistycznym papierem. Na szczęście, oba problemy można dziś rozwiązać. Materiały eksploatacyjne wcale nie muszą być aż tak drogie, w sprzedaży nie brakuje bowiem całkiem solidnych zamienników. Warto mieć też na uwadze to, że choć wiedza na temat papieru nie jest powszechna, nie jest to również wiedza tajemna, która nie może być nam dostępna. Tusze wykorzystywane przez drukarki atramentowe mają płynną postać, sam papier znajdujący w nich zastosowanie musi być więc dostosowany do specyfiki materiału eksploatacyjnego.

Druk atramentowy bazuje na wystrzeliwaniu na papier niewielkich kropli tuszu, a te, już na powierzchni papieru, formują plamki, których rozmiar jest uzależniony od tego, jakie zdolności absorpcyjne ma górna warstwa papieru. Jednocześnie średnica plamki nie powinna przewyższać odległości między sąsiednimi dyszami w głowicy odpowiedzialnej za drukowaniu. W innym przypadku obraz jest mniej wyrazisty.