Przewodnik po technikach oszczędzania czasu, dzięki którym zyskasz "dodatkowe godziny" w ciągu dnia

Przewodnik po technikach oszczędzania czasu, dzięki którym zyskasz "dodatkowe godziny" w ciągu dnia

Wszyscy jesteśmy zabiegani.

Większość z nas regularnie chciałaby mieć więcej godzin w ciągu dnia, aby skończyć listę rzeczy do zrobienia i mieć trochę czasu na odpoczynek po godzinach pracy.

Ponieważ magiczna różdżka, która w mistyczny sposób tworzy czas, nie została jeszcze opracowana, pozostaje nam myśleć nieszablonowo i wymyślać nowe, innowacyjne sposoby na oszczędzanie czasu, a jednocześnie na bycie efektywnym i produktywnym.

Czy masz swoje stałe techniki, których używasz? A może, co bardziej prawdopodobne, starasz się jak możesz w ciągu dnia, ale wciąż nie udaje Ci się zaznaczyć wszystkich pól, które zamierzałeś zaznaczyć?

Nie obawiaj się! Ten przewodnik pokaże Ci kilka przydatnych i kreatywnych sposobów na oszczędzanie czasu, a wszystko to bez pomocy czarodziejskiej różdżki. Nie potrzebujesz Harry'ego Pottera, by móc bardziej produktywnie wykorzystać czas, który masz do dyspozycji - wystarczy, że zrezygnujesz z marnowania czasu i skupisz się na tym, jak najlepiej wykorzystać swój dzień.

Omówimy kilka wypróbowanych i przetestowanych metod, a także to, jak otoczenie i nastawienie wpływają na to, czy Twój dzień będzie owocny, czy też będzie całkowitą stratą czasu.

Wniosek jest taki, że nie żyjemy po to, by pracować, albo nie powinniśmy tego robić. Powinniśmy pracować, aby żyć, lubić swoją pracę, ale rozumieć, że pieniądze, które zarabiamy, siedząc za biurkiem, są naszą główną motywacją. Ta gotówka pozwala nam cieszyć się czasem wolnym spędzanym z rodziną i bliskimi. Oczywiście, staraj się o awans, pracuj, aby osiągnąć swoje aspiracje zawodowe, ale nie pozwól, aby życie prywatne stało się kosztem, który zapłacisz za te marzenia. Możesz mieć obie te rzeczy, musisz tylko wiedzieć, jak efektywnie zarządzać swoim czasem.

I tu właśnie przychodzi z pomocą nasz przewodnik. A więc, bez czarodziejskiej różdżki, zacznijmy tworzyć czas tam, gdzie wydaje się, że go nie ma.

Dlaczego produktywność zaczyna się od Ciebie

Pracodawcy szukają pracowników, którzy są efektywni w godzinach pracy. Może Ci się wydawać, że siedzenie do późna w biurze sprawia, że wyglądasz na osobę oddaną pracy, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Spędzanie w pracy zbyt długiego czasu, ponad ustalony czas pracy, sprawia, że wygląda się na osobę, która nie radzi sobie z obciążeniem pracą. Sprawia, że wydajesz się bezproduktywny, podczas gdy Twoje intencje są zupełnie odwrotne.

Z tego powodu zacznij wychodzić z biura wtedy, kiedy powinieneś, rób sobie przerwy, jedz lunch z dala od biurka i skup się na technikach, a nie na godzinach pracy!

Może Ci się wydawać, że robienie regularnych przerw sprawia, że jesteś nieproduktywny, ponieważ nie siedzisz przy biurku, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Regularne przerwy pomagają się skupić i skoncentrować. Jeśli po prostu pracujesz w trakcie przerw, Twój mózg w pewnym momencie w ciągu dnia zamgli się, co utrudni Ci pracę i sprawi, że wykonanie pozornie prostych zadań bezbłędnie zajmie więcej czasu. Rób przerwy, a przekonasz się, że zrobisz więcej w ciągu tych godzin, które masz do dyspozycji.

Jak widać, po części produktywność zależy od Ciebie. Chodzi o Twoje nastawienie i to, co robisz. Można to wszystko robić bardzo dobrze lub bardzo źle. Skupienie się na dobrych nawykach i dbanie o siebie pomoże Ci się skupić i zrobić więcej w czasie, który masz do dyspozycji.

Nie da się ciężko pracować i być produktywnym, jeśli brakuje Ci snu, nie pijesz wody i nie dostarczasz organizmowi potrzebnych składników odżywczych, jesteś zestresowany lub czujesz się niekomfortowo i nic z tym nie robisz.

Z tego powodu osobiste podstawy, by zrobić więcej w czasie, który masz do dyspozycji, są następujące

  • Upewnij się, że dobrze się wyspałeśpoprzedniej nocy - zmęczony umysł nie może dobrze pracować, a to, co zrobisz, będzie prawdopodobnie pełne błędów, których nawet nie zauważysz - zauważy je jednak Twój przełożony, a to nie będzie dobrze o Tobie świadczyć
  • Rób przerwy, kiedy powin ieneś - Nieco później omówimy specjalną technikę zarządzania czasem zwaną Techniką Pomodoro. Uczy nas ona, że regularne przerwy zwiększają naszą produktywność. Należy robić regularne przerwy w pracy przy ekranie, wstawać i spacerować, zaczerpnąć świeżego powietrza, a lunch zawsze jeść z dala od biurka. Ponadto nie bez powodu dostałeś roczny urlop - upewnij się, że go wykorzystasz!
  • Zaczynaj dzień od pożywnego śniadania i zwracaj uwagę na to, co jesz w ciągu dnia - Bardzo ważne jest, abyś nie pomijał śniadania i zjadł pożywny posiłek na początek dnia. Oznacza to, że w połowie poranka nie będziesz głodny, co spowolni Cię i uniemożliwi pracę mózgu na wszystkich obrotach. Jeśli chcesz być produktywny, musisz być w stanie myśleć ponad odgłosami burczącego brzucha! Warto też pomyśleć o podjadaniu pożywnych produktów, a nie wysokocukrowych smakołyków. Nie przyniosą one nic poza spadkiem poziomu cukru i ogromnym łaknieniem, co z pewnością nie sprzyja produktywności!
  • Zachowaj pozytywne nastawienie - Zaczynaj dzień z wiarą, że uda Ci się zrobić wszystko, co musisz. Jeśli obudzisz się i zaczniesz w siebie wątpić, prawdopodobnie poniesiesz porażkę - po prostu z powodu swojego nastawienia. Bądź pozytywnie nastawiony, a będziesz pełen energii i skoncentrowany na osiągnięciu sukcesu.
  • Zrozumienie, że mogą wystąpić zakłócenia, i pogodzenie się z tym - Równolegle z nastawieniem należy przyjąć do wiadomości, że mogą wystąpić zakłócenia, np. może pojawić się nowe zadanie, które jest pilne i wymaga wykonania w pierwszej kolejności. Należy pogodzić się z taką możliwością i wierzyć, że uda się pokonać to wyzwanie. Pomogą Ci w tym techniki, o których będziemy teraz mówić.

Są to podstawy, które możesz opanować już teraz. Są to rzeczy, które możesz zrobić dla siebie i które przyniosą Ci nieskończone korzyści w życiu, nie tylko pod względem wydajności. Dbając o siebie i zachowując pozytywne nastawienie, o wiele łatwiej poradzisz sobie z wyzwaniami dnia, a w rezultacie osiągniesz więcej w czasie, który masz do dyspozycji, pracując równolegle z technikami, o których będziemy wkrótce mówić.

Odpowiednio zorganizowane biuro to dodatkowy czas

Jednym z najprostszych sposobów na wygospodarowanie większej ilości czasu w ciągu dnia jest przyjrzenie się swojemu środowisku pracy i wprowadzenie niezbędnych zmian.

Zły projekt współczesnego biura nie ułatwi Ci życia, a Ty będziesz tracić czas na szukanie potrzebnych rzeczy przez cały dzień. Ten czas można lepiej wykorzystać na pracę nad projektami, które wymagają Twojej uwagi.

Na przykład, czy posiadasz papierowy system archiwizacji dokumentów, czy też przeszedłeś na system cyfrowy? Rozwiązania do przechowywania dokumentów biurowych muszą być dobrze zorganizowane, niezależnie od tego, czy są ręczne czy cyfrowe, ale wybór przechowywania w chmurze z pewnością może być oszczędnością czasu. W takim przypadku możesz po prostu kliknąć na to, co chcesz znaleźć, zamiast wstawać, podchodzić do szafek z dokumentami, szukać tego, co chcesz i zapewniać bezpieczeństwo poufności do czasu ponownego złożenia.

Meble biurowe mają ogromny wpływ na to, czy pracownik jest wydajny, czy nie. Na przykład krzesło, które powoduje ból pleców, nie pozwoli Ci się skoncentrować. Z drugiej strony, odpowiednio dobrane ergonomiczne krzesło wyeliminuje wszelkie bóle, zapewniając wygodę przez cały dzień i umożliwiając skupienie się na wykonywanym zadaniu.

Niezbędne jest również umieszczenie biurek we właściwych miejscach. Jeśli regularnie współpracujesz z innym współpracownikiem, musisz siedzieć blisko niego, a nie po drugiej stronie biura. Wstawanie i chodzenie po biurze może być dobrym rozwiązaniem, ale nie w sposób ciągły, gdy nie jest to absolutnie konieczne. Współpracę znacznie ułatwiają systemy biurkowe, takie jak praca w trybie agile czy hot desking. Dzięki temu pracownicy mogą siedzieć tam, gdzie jest to konieczne z punktu widzenia wykonywanego przez nich zadania.

Aby lepiej zrozumieć, na czym polega praca zwinna, obejrzyj ten film, który pokazuje zwinne biuro firmy Unilever w Singapurze.

Jak widać, projektowanie biura z myślą o zadaniach, a przynajmniej o produktywności, pozwala ograniczyć niepotrzebne straty czasu i sprawia, że wszyscy czują się spokojniejsi i są w stanie wykonać zadania, które muszą wykonać. Poszukiwanie najlepszych mebli biurowych i umieszczanie ich we właściwym miejscu zapewni nie tylko dotrzymywanie terminów przez całą załogę, ale także wzrost morale.

Jeśli wiesz cokolwiek o morale, wiesz, że jest ono powiązane z produktywnością, a następnie z zyskownością. Ważne jest, aby skupić się na morale, ponieważ dosłownie wszystko inne jest z nim związane. Stworzenie odpowiedniego środowiska biurowego dla pracowników pomoże utrzymać morale na wysokim poziomie i zapewni produktywność przez duże "P".

Mając to na uwadze, należy zastanowić się, w jaki sposób można usprawnić środowisko biurowe, przenieść rzeczy bliżej miejsca, w którym powinny się znajdować, być może podzielić biuro na strefy, podobnie jak w przypadku zwinnego środowiska pracy.

Technika Pomodoro

Teraz, gdy już powiedzieliśmy o tym, co można zrobić indywidualnie i jak można zorganizować biuro, nadszedł czas, aby zagłębić się w kilka konkretnych technik, które są znane z tego, że zwiększają produktywność, skutecznie dając Ci więcej godzin w ciągu dnia - nie potrzeba magicznej różdżki!

Technika Pomodoro to jedna z najbardziej znanych technik oszczędzania czasu, stosowana przez niezliczone rzesze profesjonalistów na całym świecie.

Stworzona w latach 80. przez Francesco Cirillo, Technika Pomodoro łączy okresy całkowitej koncentracji z niewielkimi przerwami w regularnych odstępach czasu. To jeszcze bardziej wzmacnia przekonanie, że przerwy to dobra rzecz!

Więcej informacji o tym, jak działa Technika Pomodoro, można znaleźć na tej infografice.

Źródło - http://www.fedracongressi.com/fedra/how-to-be-productive-using-the-pomodoro-technique-infographic/

Jak widzisz, robisz regularne pięciominutowe przerwy, a następnie po czwartej sesji pracy trwającej 25 intensywnych minut masz dłuższą przerwę, do pół godziny. W ten sposób zapewniasz sobie optymalną koncentrację mózgu, a następnie dajesz mu odpocząć, aby mógł nabrać sił na kolejną sesję.

Technika Pomodoro jest idealna dla wszystkich, którzy zmagają się z prokrastynacją, jednym z największych zabójców produktywności. Fakt, że wystarczy się skupić przez 25 minut, oznacza, że jest bardziej prawdopodobne, że rzeczywiście to zrobimy. Wydaje się to łatwiejsze niż wielogodzinna koncentracja i ciężka praca. Jak widać, wiele z tych czynników ma podłoże psychologiczne, a praca z tą konkretną techniką pomaga się skupić i pozostać na właściwym torze.

Technikę Pomodoro można stosować w dowolnym momencie, ale jeśli masz przed sobą duży projekt, jest to świetny sposób na skupienie się i jego realizację. Oczywiście, jeśli masz do wykonania kilka małych zadań, technika ta nadal będzie działać, ale będziesz musiał zaplanować swoje zadania w sesjach roboczych. Więcej o planowaniu porozmawiamy nieco później.

Aby pomóc sobie w skupieniu się podczas sesji Pomodoro, możesz wypróbować takie urządzenia, jak biurka biurowe, w których możesz się schować i wykonać swoją pracę, lub stoły stojące, które dodadzą Ci energii poprzez aktywną pracę, utrzymując Cię na właściwym torze aż do zaplanowanej 25 minut później przerwy. Dzięki temu unikniesz ryzyka związanego z siedzącym trybem życia.

Dla kogo jest przydatna Technika Pomodoro?

  • Dla każdego, kto ma problemy z koncentracją przez dłuższy czas
  • osób, które mają problem z prokrastynacją lub łatwo się rozpraszają
  • Osób, które mają duże zadania do wykonania, ale trudno im zobaczyć, jak je zrealizować w całości
  • Każdy, kto ma ducha rywalizacji! W końcu to wyścig z czasem.

Wykorzystanie zasady Pareto

Następnie mamy kolejną technikę, zwaną zasadą Pareto.

Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się, na czym polega ta technika.

Jak widać, Zasada Pareto polega na wyeliminowaniu zbędnej pracy i skupieniu się na podstawowych elementach zadania, tj. częściach dających największą satysfakcję i najpilniejszych. Zasada ta opiera się na założeniu, że 80% korzyści z zadania wynika z 20% wysiłku, trzeba tylko wiedzieć, gdzie włożyć wysiłek.

Na przykład, jeśli jesteś freelancerem i pracujesz bez końca, aby zarobić na życie, możesz wykorzystać zasadę Pareto, aby skupić się na lepiej płatnych kontraktach i zmniejszyć ilość czasu, jaki musisz poświęcić na pracę. Oznacza to, że należy usprawnić obsługę klientów, eliminując tych gorzej opłacanych, a zamiast tego skupić się na klientach lepiej opłacanych. W rezultacie pracujesz mniej, ale zarabiasz tyle samo lub nawet więcej pieniędzy.

Zasada ta może być stosowana na wiele różnych sposobów w środowisku biurowym, ale warto o niej wiedzieć, aby uzyskać więcej korzyści w ciągu dnia.

Tworzenie kamieni milowych dla większych zadań

Inną użyteczną techniką jest skupienie się na kamieniach milowych, gdy masz przed sobą duże zadanie.

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio miałeś do czynienia z dużym projektem. Niezależnie od tego, czy dobrze rozumiałeś projekt, czy nie, czułeś się przytłoczony ilością pracy, której od Ciebie wymagano. Jest to normalna reakcja. Zadanie wydaje się być jak góra, a Ty stoisz u jej podnóża i patrzysz w górę, zastanawiając się, jak, u licha, zacząć.

Jest to znana reakcja, którą można łatwo przezwyciężyć, stosując metodę kamieni milowych.

Metoda ta polega na podzieleniu dużego zadania na mniejsze kamienie milowe, które można osiągnąć w kilku krokach.

Na przykład, jeśli otrzymasz zadanie zorganizowania dużego wydarzenia, możesz wpaść w panikę na myśl o ogromie pracy, jaką musisz wykonać w krótkim czasie. Zamiast pozwolić, aby ten niepokój wykoleił Cię, zrób listę wszystkich zadań, które musisz wykonać, i pogrupuj je w kamienie milowe. Można na przykład pogrupować sprawy związane z poczęstunkiem i cateringiem, miejscem i dekoracjami, zaproszeniami i potwierdzeniem listy gości itp. Dzieląc je na etapy, sprawisz, że zadanie stanie się o wiele bardziej osiągalne.

Dzieląc wszystko na etapy, sprawiasz, że zadanie staje się o wiele bardziej osiągalne. Będzie to dla Ciebie motywacja, aby przejść do następnego.

Również w tym przypadku metoda kamieni milowych jest metodą psychologiczną, pozwalającą na dostrzeżenie ogromu projektu i powolne, systematyczne osiąganie postępów. Możesz zostać poproszony o informowanie przełożonego o postępach w realizacji zadania przy meblach, co możesz zrobić, składając sprawozdanie z każdego konkretnego, pogrupowanego kamienia milowego. To sprawi, że będziesz się wydawać pewny siebie i wydajny, a jednocześnie zdejmiesz z siebie presję.

Efektywne planowanie jest Twoim przyjacielem - listy rzeczy do zrobienia to przeszłość

Kolejna technika może być dla ciebie zaskoczeniem. Przez lata wmawiano nam, że tworzenie list to dobra rzecz, a listy rzeczy do zrobienia pomagają dotrzymać terminów. Choć w pewnym stopniu jest to prawdą, to jednak sytuacja odwrotna ma miejsce, gdy przytłaczasz się sprawami do załatwienia, a Twoja lista rzeczy do zrobienia nigdy nie maleje.

Oznacza to w zasadzie, że w kieszeni lub na urządzeniu masz coraz większą listę, która powoduje stres i niepokój za każdym razem, gdy o niej myślisz. To nie jest sposób na bycie produktywnym i będziesz tracić czas na panikowanie nad nią, zamiast faktycznie coś zrobić.

Zamiast tego, dlaczego nie pomyśleć o planowaniu i pozbyciu się swojej starej wiernej listy rzeczy do zrobienia?

Efektywne planowanie, w tym przypadku, wygląda trochę tak:

  • Kiedy masz zadanie, które musisz zrobić, nie pisz go na liście rzeczy do zrobienia
  • Otwórz swój kalendarz i znajdź odpowiedni czas, aby to zrobić
  • Upewnij się, że czas, który wybierzesz, jest realistyczny i że możesz go wykonać bez dodatkowego stresu; zmiana terminu jest stresująca i może sprawić, że będziesz wyglądać nieprofesjonalnie
  • Wykonuj zadania zgodnie z planem

Idea tej metody polega na tym, że nie zapisujesz zadań i nie obiecujesz sobie, że zrobisz je w bliżej nieokreślonym czasie w przyszłości, ale przeznaczasz na nie czas i rzeczywiście je wykonujesz. Oznacza to, że robisz więcej w czasie, który masz do dyspozycji i jesteś superproduktywny!

Ustalanie priorytetów we właściwy sposób

Oczywiście jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie większej ilości czasu w ciągu dnia jest skupienie się na zadaniach, które naprawdę musisz wykonać, i odłożenie innych na bok. Nie oznacza to, że się ich nie wykonuje, ale że poświęca się im mniej czasu. W wielu aspektach ustalanie priorytetów jest sposobem na wykorzystanie zasady Pareto, ponieważ wkładasz mniej wysiłku, ale uzyskujesz więcej korzyści.

Zapoznaj się z infografiką, która pokazuje, jak najlepiej ustalać priorytety.

Źródło - http://achievemore.petratrust.com/2017/04/26/prioritise-tasks-better/

Po przybyciu rano do swojego luksusowego biura usiądź i ustal, co musisz zrobić danego dnia. Sporządź listę zadań i ustal, które z nich jest pilniejsze/ważniejsze. To zrób w pierwszej kolejności. Następnie ułóż swoją listę w kolejności.

W trakcie pracy nad listą priorytetów pamiętaj, że mogą pojawić się nieoczekiwane zadania, które spadną na Twoje biurko. Jest to normalne i trzeba się z tym pogodzić. Wystarczy nieco przeorganizować swoją listę priorytetów, aby mieć pewność, że wykonamy to, co trzeba. Jeśli oznacza to, że inne, mniej ważne zadanie zostanie odłożone na jutro, to niech tak będzie; tego dnia musisz wykonać najpilniejsze i najważniejsze zadania. Należy używać takich urządzeń, jak ekran biurowy, aby pomóc sobie w skupieniu się i koncentracji bez rozpraszających bodźców.

Oczywiście zadania, których nie jesteś w stanie wykonać, możesz oddelegować, ale to, czy jest to opcja dla Ciebie, zależy od Twojej pozycji w firmie. Jeśli czujesz się przytłoczony, porozmawiaj z bezpośrednim przełożonym i wyjaśnij mu, że w takim przypadku może on zdjąć z Ciebie część obowiązków i oddelegować zadania w Twoim imieniu. O wiele lepiej jest zwrócić uwagę na ten problem, niż zmagać się z nim i nie dotrzymywać terminów.

Proste sposoby na ograniczenie marnotrawstwa czasu w ciągu dnia

Omówiliśmy konkretne techniki, które warto wypróbować, a także kwestie związane z nastawieniem i zdrowiem, na których należy się skupić. Co jednak z mniejszymi, konkretnymi sposobami, które pozwolą Ci zyskać dodatkowe godziny w ciągu dnia?

Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!

Nie sprawdzaj bez przerwy poczty elektronicznej

Jak często sprawdzasz pocztę elektroniczną? Większość ludzi sprawdza je znacznie częściej, niż jest to konieczne, co w rezultacie pochłania cenny czas, który można by przeznaczyć na bardziej wartościowe rzeczy. W większości przypadków poczta elektroniczna nie jest formą komunikacji używaną do załatwiania pilnych spraw; w takim przypadku nadal dobrze sprawdza się staromodny telefon! Oznacza to, że nie musisz się martwić, że przegapisz coś ważnego, ponieważ i tak będziesz sprawdzać pocztę około trzech razy dziennie.

Zasadą jest sprawdzanie trzy razy dziennie: po przyjściu rano, po obiedzie i przed wyjściem. Dzięki temu można wykonać wszystkie niezbędne działania i wyczyścić skrzynkę odbiorczą przed powrotem do domu. Wszystko inne jest niepotrzebne i zmarnuje Twój cenny czas.

Dużo świeżego powietrza i trochę ruchu

Odrobina ruchu rano może zdziałać cuda w ciągu całego dnia, ale dotyczy to także pory lunchu. Wyjdź na zewnątrz, zaczerpnij świeżego powietrza, idź na spacer i pozwól swojemu mózgowi się skoncentrować.

Ćwiczenia fizyczne powodują pompowanie krwi w całym organizmie, dzięki czemu tlen i składniki odżywcze są dostarczane do wszystkich jego części, w tym do mózgu. W rezultacie będziesz w stanie lepiej się skoncentrować, gdy po przerwie obiadowej wrócisz na swoje siatkowe krzesło biurowe, co pozwoli Ci zrobić więcej w ciągu ostatnich kilku godzin dnia.

Unikaj rozproszeń uwagi

Rozproszenia uwagi są pozornie wszędzie, ale wielu z nich można uniknąć przy odrobinie rozwagi i siły woli. Jeśli masz kolegę, który lubi sobie pogawędzić, grzecznie powiedz mu, że musisz już iść, jeśli Twój telefon Cię rozprasza, wyłącz go, a jeśli cokolwiek w ustawieniu biurka przeszkadza Ci w pracy, zgłoś to i zmień, abyś mógł się lepiej skoncentrować.

Można także pomyśleć o zastosowaniu ekranu biurowego, jeśli naprawdę uważasz, że hałas wokół Ciebie zbytnio Cię rozprasza. Po prostu porozmawiaj z przełożonym i sprawdź, czy jest coś, co można zorganizować dla Ciebie.

Naucz się mówić "nie"

Wszyscy staramy się być uprzejmi i mówić "tak" na wszystko, ale co z tego wynika?

Mówienie "tak" wszystkiemu oznacza, że masz tendencję do przytłaczania siebie i skupiania się na rzeczach, które niekoniecznie są dla Ciebie ważne, a także na Twoim ogólnym obciążeniu pracą. Nie należy mówić "nie" wszystkiemu, ale można powiedzieć, że nie można czegoś zrobić, jeśli naprawdę nie jest się w stanie. Oczywiście, jeśli przełożony zleca Ci pilne zadanie, możesz wyjaśnić, jak bardzo jesteś obciążony pracą, ale może się okazać, że i tak będziesz musiał je wykonać. Jednak w pozostałych przypadkach "nie" jest opcją dla Ciebie.

Czy naprawdę musisz wziąć udział w tym spotkaniu?

Bierzemy udział w zbyt wielu spotkaniach, a większość z nich okazuje się stratą czasu. Uczestniczą w nich nieodpowiedni ludzie, dyskusja mija się z celem, a decyzje nie zostają podjęte. W rezultacie tracisz czas, który mógłbyś wykorzystać na coś ważniejszego. Jeśli nie korzystasz ze sprzętu, takiego jak stół do sali konferencyjnej z zarządzaniem kablami, urządzenia się rozładowują, a notatki i elementy do omówienia przepadają. Najprościej mówiąc, to koszmar.

Ogranicz liczbę spotkań i upewnij się, że chodzisz tylko na te, które są absolutnie konieczne. Jeśli jesteś odpowiedzialny za organizowanie spotkań, pomyśl o spotkaniach typu "walking meetings". Wiadomo, że są one bardziej produktywne, ponieważ decyzje podejmowane są szybciej, a rozmowa toczy się zgodnie z planem.

Spróbuj aktywnej pracy

Kolejną metodą, którą warto wypróbować, jest aktywna praca. Możesz się zastanawiać, jak dzięki temu zyskasz więcej godzin w ciągu dnia, ale w rzeczywistości tak jest, ponieważ Twój mózg będzie w stanie poradzić sobie z większą ilością zadań. Przypomina to ćwiczenia fizyczne, tzn. powoduje, że krew zaczyna pompować, przesyłając tlen i składniki odżywcze do całego organizmu. W rezultacie jesteś w stanie lepiej się skupić i skoncentrować na zadaniach, które musisz wykonać w krótkim czasie.

Dobrym sposobem na osiągnięcie tego celu jest korzystanie z biurek biurowych o regulowanej wysokości, które umożliwiają naprzemienne siedzenie i stanie, dzięki czemu można ćwiczyć w biurze - bez konieczności posiadania członkostwa w siłowni!

Te kilka wskazówek jest niewielkich, ale niezwykle skutecznych. W większości przypadków możesz zacząć je stosować już dziś i sprawdzić, jak sprawdzą się w Twoim przypadku. Choć nie cofną one w magiczny sposób czasu i nie sprawią, że zyskasz fizycznie więcej godzin, pozwolą Ci zrobić więcej w ciągu dnia. Jeśli chodzi o obciążenie pracą, oznacza to, że wykonujesz więcej zadań przy mniejszym wysiłku, czyli kolejne przedsięwzięcie w ramach Zasady Pareto 80/20!

Wnioski

Nie musisz spędzać niekończących się dodatkowych godzin w biurze, próbując udowodnić swoją wartość pracodawcy, jest to całkowicie możliwe w godzinach, które już masz do dyspozycji - w godzinach płatnych! Wszystko, co musisz zrobić, to nauczyć się efektywniej wykorzystywać czas, który masz do dyspozycji, stosując techniki i hacki, o których mówimy w tym przewodniku.

Skupienie się na sobie jest najważniejszym elementem, od którego należy zacząć, dostosowując swoje nastawienie tak, aby pozostało pozytywne pomimo wszelkich niepowodzeń, które mogą się pojawić w ciągu dnia. Od tego momentu możesz wykorzystać techniki, o których mówiliśmy, i sprawdzić, które z nich najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku.

Warto pamiętać, że wszyscy jesteśmy indywidualistami, a to oznacza, że to, co sprawdza się u jednej osoby, może nie działać u innej. Różne techniki zarządzania czasem sprawdzają się u różnych osób, ale te, które omówiliśmy, są z pewnością wysokiej jakości i przynoszą wiele korzyści większości osób, które je wypróbowują.

Wybierz tę, która najbardziej do Ciebie przemawia i daj jej szansę, a następnie wypróbuj inną i sprawdź, jakie są Twoje wyniki.

Twój czas jest w Twoich rękach, nie potrzebujesz magicznej różdżki!