Papier fotograficzny

Papier fotograficzny

Papier, który wykorzystuje się w drukarkach atramentowych będzie inny od zwykłego papieru. Będzie różnił się obecnością specjalnie przygotowywanej warstwy absorpcyjnej. Najprostszy i oczywiście jednocześnie najtańszy papier do drukarek składać się będzie z dwóch warstw.

Na bazę papierową nanoszona jest cienka powłoka absorpcyjna. To ona właśnie odpowiada za to jakie właściwości ma dany papier. Rozwój technologii związanej z drukiem atramentowych oraz możliwość poszerzenia zakresu stosowania drukarek o branże reklamową i fotograficzną doprowadzają do tego, że papier do drukarek atramentowych już nie jest tylko papierem, ale to tak naprawdę materiał, który w produkcji jest bardzo skomplikowany. Tak naprawdę papier fotograficzny składa się z wielu mikroskopijnych warstw, które mają swoje istotne znaczenie.

Papierowa baza jest umieszczona między polimerami. Nakłada się na to również odpowiednie warstwy absorpcyjne oraz takie rozwiązania, które mają chronić przed zbyt głębokim wsiąkaniem tuszu do papieru. Aby poprawić jasność oraz biel przygotowywanego papieru nakłada się dodatkowo również specjalne optyczne rozjaśniacze. Każdy papier wyższej kategorii ma taką właśnie warstwę, która będzie odpowiadać za jego oświetlenie. Jednak skład każdego papieru jest opracowywany w konkretnych warunkach i przy użyciu odpowiednio dopasowanych do tego tuszy.

drukowanie zdjęć Z tego więc powodu dla tuszy oryginalnych producenci sprzętów drukujących proponują również używanie oryginalnego papieru. Tylko wtedy będzie można uzyskać według nic odpowiednie efekty drukowania. Jednak to wiąże się ze sporymi kosztami, ponieważ taki papier jest drogi. Proces przygotowania i testy zajmują około dwa lata i zużywa się wtedy około 1,5 mln metrów kwadratowych papieru. Dlatego proces ten jest kosztowny i wpływa wyraźnie również na ostateczną cenę przygotowywanego papieru. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że używanie papieru oryginalnego będzie generować duże koszty eksploatacyjne.