Klasy papieru

Klasy papieru

Podstawowym surowcem do wydruku jest bez wątpienia papier. Ta oczywistość, przyczyniła się do tego, iż bardzo rzadko zwraca się uwagę na jakość papieru. Tymczasem, jest to jeden z wielu czynników mających bezpośredni wpływ na jakość nadruku.

Dlatego, jeżeli zależy nam nie tylko na estetycznie wyglądających, ale także wytrzymały oraz odpornych na uszkodzenia dokumentach - przyjrzyjmy się klasom papieru. Reasumując, wybierając papier do drukarek warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Na początku, warto określić na jakim aspekcie wizualnym nam zależy. Na tą kwestię, składają się przede wszystkim kontrastujące kolory, brak uniknięcie z rozmazanego tuszu czy „integralność” arkusza po opuszczeniu urządzenia.

Dodatkowo, należy zastanowić się nad przeznaczeniem papieru. Tu, warto zadać sobie pytanie: co, w jaki sposób i w jakiej ilości chcemy na nim wydrukować? Jeżeli na co dzień używamy wysokonakładowych kopiarek i wydruku dwustronnego, warto zdecydować się na papier, specjalnie do tego przeznaczony. Papiery typu gloss, satynowane czy też inne ozdobne warianty, doskonale sprawdzą się w wydruku kartek ozdobnych czy też wizytówek.

papier fotograficzny Chcąc zmaterializować dostępne na nośniku fotografie, warto w realizacji posłużyć się papierem fotograficznym. W dobie myśli ekologicznej, nie sposób jest ominąć aspektu ekologicznego. W trosce o naszą planetę, warto wybierać papiery wykonane z surowców wtórnych. Każde opakowanie, spełniające wymogi będzie posiadało specjalne logo. Wybierając papier do ksero, warto przyjrzeć się klasom jakie reprezentuje dany arkusz. Klasa, określa jakość białych arkuszy, klasyfikując ją według przyjętej normy.

Według niej, klasa A jest najlepszą, klasa B – pośrednią, klasa C – najbardziej ekonomiczną. Co jednak ważne, nie przyjęto szczegółowych parametrów, które charakteryzowałyby daną klasę. Dlatego też, prócz klasą warto kierować się środkami wspomagającymi podjęcie decyzji. Warto przyjrzeć się choćby gramaturze, przejrzystości, grubości poszczególnych arkuszy papieru.