Ostateczny przewodnik po zarządzaniu stresem

Ostateczny przewodnik po zarządzaniu stresem

W dzisiejszych czasach tak często słyszymy słowo "stres", że niemal straciło ono swoje prawdziwe znaczenie. Zastanów się - ile razy w ciągu ostatnich 24 godzin słyszałeś, że ktoś mówi, że jest zestresowany? Ile razy ktoś wymienił termin "zestresowany"? Czy Ty w ogóle o tym wspomniałeś?

Prawda jest taka, że stres w swojej najczystszej, najprawdziwszej postaci nie jest powodem do żartów i nie można go lekceważyć. Stres stanowi zagrożenie dla życia. To takie proste. Możesz przewrócić oczami i uznać to za przesadę, ale taka jest prawda. Kiedy stres staje się poważny, kiedy pozwala się mu narastać przez dłuższy czas, wpływa na zdrowie, samopoczucie, zdrowie psychiczne, a w końcu wywiera tak duży nacisk na każdy system w organizmie, że po prostu nie jest on w stanie sobie z nim poradzić.

Nie ma się z czego śmiać, prawda?

Oczywiście, odrobina stresu w życiu może być czymś dobrym, może być motywatorem. Odrobina stresu jest uważana za zdrową dawkę, wystarczającą, by zmusić Cię do zrobienia czegoś, do zaprzestania odwlekania jakiegoś zadania, które odkładasz na później. Stres powoduje przypływ adrenaliny, wywołuje reakcję "walcz lub uciekaj", którą nasi przodkowie jaskiniowcy mieli, gdy wielka włochata bestia miała ich pożreć. To po prostu uruchamia nasz tryb przetrwania i zmusza nas do działania. Brzmi to dobrze, ale może być motywatorem tylko do pewnego momentu. Kiedy wszystko zaczyna nas przerastać, kiedy jest zbyt duża presja, zbyt wiele terminów, zbyt wiele zadań i zbyt wiele spraw do załatwienia, nie ma w tym nic motywującego, a wręcz jest to całkowicie demotywujące.

Ten przewodnik dostarczy Ci wszystkich informacji na temat stresu, jakich możesz potrzebować. Omówimy, czym tak naprawdę jest stres, co może go powodować, jakie są jego objawy i zagrożenia, a także zajmiemy się kwestiami praktycznymi, pomagając Ci zrozumieć, jak radzić sobie z poziomem stresu. Poświęcając odpowiednią ilość czasu i wysiłku na obniżenie poziomu stresu, zauważysz, że Twoje życie jest szczęśliwsze, zdrowsze, jaśniejsze i bardziej produktywne.

Czy to na pewno jest coś, nad czym warto pracować?

Co to jest stres?

Stres można zdefiniować na kilka różnych sposobów, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to reakcja na presję lub wymagania. Stres jest zaliczany do zaburzeń psychicznych, ale ma też pod wieloma względami podłoże fizyczne. Kiedy człowiek jest zestresowany, jego organizm reaguje na ten stan, wydzielając hormon stresu, zwany w medycynie kortyzolem. Kortyzol ma za zadanie pomóc w radzeniu sobie z presją, reakcją "walcz lub uciekaj", o której właśnie mówiliśmy, ale kiedy kortyzol jest stale wysoki i obecny w organizmie, może stać się szkodliwy. Może powodować przybieranie na wadze, a to przecież najlepszy scenariusz!

Każdy człowiek inaczej odczuwa stres i każdy ma inny punkt krytyczny. Ty możesz być zestresowany w pewnym momencie, ale Twój kolega może wytrzymać trochę więcej lub odwrotnie. Żaden z Was nie jest słabszy od drugiego, po prostu mamy różną tolerancję na różne rzeczy. Ty możesz lepiej radzić sobie z krytyką i terminami niż Twój kolega, natomiast on może lepiej niż Ty radzić sobie z presją osobistą. Wszyscy jesteśmy indywidualistami i nie należy nas oceniać na podstawie tego, jak i kiedy odczuwamy reakcje stresowe w życiu.

Wydaje się, że w miejscu pracy stres jest niemal napiętnowany. Wielu pracowników nie chce przyznać, że odczuwa presję lub stres, ponieważ sądzą, że pracodawca uzna ich za słabych lub że nie potrafią sobie z nim poradzić. Wcale tak nie jest. Stres jest niebezpieczny, a każdy pracodawca ma obowiązek dbać o swoich pracowników, aby nie stawiać im nieuzasadnionych lub naciskowych wymagań oraz pomagać im radzić sobie z sytuacjami, które wywołują reakcję stresową. Stres powoduje, że wiele osób odchodzi z pracy na zwolnienie lekarskie, a lekarze wypisują zwolnienie z pracy, jeśli wystąpią określone objawy i nie można sobie z nimi poradzić. To powinno uzmysłowić, jak poważnym schorzeniem jest stres. Stygmatyzacja musi zniknąć, a my musimy nauczyć się rozpoznawać stres i radzić sobie z nim, aby nie tylko pomagać sobie, ale także sobie nawzajem. Żyjemy w czasach, w których zachęca się nas do rozmawiania o problemach ze zdrowiem psychicznym, dlaczego więc nie mielibyśmy rozmawiać także o stresie?

Różne rodzaje stresu i ich zagrożenia

W miejscu pracy jest wiele różnych typów osobowości, więc zrozumiałe jest, że sposób, w jaki jedna osoba reaguje na daną sytuację, będzie inny niż sposób, w jaki reaguje osoba siedząca obok niej. Nie można traktować wszystkich jednakowo, jeśli chodzi o to, czym jest sytuacja stresowa, a częściowo wynika to z faktu, że istnieje kilka różnych rodzajów stresu, z którymi mamy do czynienia w ciągu całego naszego życia.

Omówmy główne rodzaje stresu, z jakimi można się zetknąć w pewnym momencie, oraz niebezpieczeństwa związane z każdym z nich.

Stres fizyczny

Stres fizyczny objawia się jako uraz fizyczny, jak sama nazwa wskazuje, ale nie oznacza to, że nie ma on również aspektu psychologicznego i psychicznego. Stres fizyczny może być wynikiem operacji, urazu lub infekcji, może być spowodowany wypadkiem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub środowiskiem, np. chorobą wywołaną czynnikiem bakteryjnym. Stres fizyczny to także skrajne zmęczenie, nieodpowiednie odżywianie się, niedobory w diecie i brak pewnych witamin w organizmie.

Stres fizyczny może być wynikiem problemów psychologicznych (więcej na ten temat wkrótce), np. powodować nieprawidłowe odżywianie się i utratę snu, co następnie objawia się jako stres fizyczny, lub też może być skutkiem wypadku lub choroby, która spowodowała uraz fizyczny, ale później prawie na pewno doprowadzi do stresu psychologicznego.

Niebezpieczeństwa związane ze stresem fizycznym to oczywiście długotrwałe obrażenia i przewlekły ból, ale także prawdopodobieństwo, że cała sytuacja doprowadzi do stresu psychologicznego, z którym często jesteśmy bardziej zaznajomieni. Jest bardzo mało prawdopodobne, by jeden stres nie przyczynił się do powstania kolejnego, niemalże w jednym wielkim i raczej paskudnym błędnym kole.

Podsumowując, stres fizyczny wywiera ogromną presję i obciąża ciało, co z kolei może prowadzić do stresu psychicznego.

Stres psychologiczny

Jest to rodzaj stresu, z którym jesteśmy najczęściej zaznajomieni. Stres psychologiczny pojawia się w wyniku problemów emocjonalnych, takich jak smutek, żal, złość, frustracja, może też wynikać z presji, np. zbyt dużego obciążenia pracą i zbyt krótkich terminów. W rezultacie człowiek jest przeładowany informacjami, jest stale włączony, nie odpoczywa, martwi się, ma poczucie winy, że nie robi wystarczająco dużo, krytykuje siebie, nie zdając sobie z tego sprawy, ma poczucie perfekcjonizmu i czuje się poza kontrolą. Czy to brzmi znajomo? To jest właśnie pojęcie stresu, które jest nam najbardziej bliskie i którego większość ludzi doświadczyła w takim czy innym stopniu przynajmniej raz w życiu. Jeśli nigdy nie czułeś się zestresowany w ten sposób, nawet w niewielkim stopniu, to jesteś wielkim szczęściarzem i prawdopodobnie bardzo dobrze radzisz sobie ze stresem! Być może to właśnie Ty powinieneś napisać ten tekst!

Stres psychospołeczny

Stres psychospołeczny często pokrywa się ze stresem psychologicznym, ponieważ te dwa rodzaje stresu mają tendencję do wzajemnego przenikania się. Ten rodzaj stresu jest często wynikiem naszej sytuacji społecznej lub naszych relacji z innymi ludźmi. Na przykład, ktoś może doświadczyć stresu psychospołecznego podczas rozpadu małżeństwa lub serii problemów w związku. Może on również wystąpić w miejscu pracy, np. gdy nie dogadujemy się z kolegą lub mamy zatarg z szefem. Zaczynamy czuć, że nie mamy wsparcia, myślimy o najgorszym scenariuszu (stracimy pracę, nasz związek jest skończony itp.), a w rezultacie czujemy się osamotnieni i bardzo smutni. Możemy stać się niespokojni, a to może zapoczątkować kłótnie i awantury, które prawdopodobnie doprowadzą do kolejnych konfliktów i ponownego uruchomienia błędnego koła. Ktoś, kto cierpi na stres psychospołeczny, może stać się bardzo odizolowany i jest to prawdopodobnie jeden z najczęstszych rodzajów stresu, który prowadzi do depresji.

Stres psychiczno-duchowy

Innym, mniej znanym rodzajem stresu jest stres psychiczno-duchowy. Występuje on wtedy, gdy po prostu nie czujemy się spełnieni. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś jednego z tych okresów, kiedy "utknąłeś w koleinie", kiedy kwestionujesz wszystko w swoim życiu, czy to naprawdę jest to itp. Ten rodzaj stresu często nie jest traktowany zbyt poważnie, ale z pewnością powinien być. Każdy rodzaj stresu jest czymś, czym należy się zająć, a jeśli czujesz się niespełniony, nie znajdujesz w niczym radości, nie stawiasz sobie wyzwań, tracisz swoje wartości i sens, to jest to znak, że możesz zmierzać w kierunku depresji. Dlatego tak ważne jest radzenie sobie z tego rodzaju stresem, zanim dojdzie się do tego pit stopu.

Ogólnie rzecz biorąc, stres psychologiczny jest z pewnością najbardziej powszechnym rodzajem stresu i to właśnie jego doświadczamy w miejscu pracy bardziej niż jakiegokolwiek innego. Każdy rodzaj stresu jest niebezpieczny, ale być może stres psychologiczny, ze względu na to, że obejmuje tak wiele przyczyn i powodów, może być najtrudniejszy do zwalczenia, a przez to najbardziej szkodliwy dla zdrowia psychicznego.

Aby to podkreślić, omówmy niebezpieczeństwa związane ze stresem - wszystkimi jego rodzajami.

Stres może:

  • odizolować Cię od przyjaciół, rodziny, bliskich, współpracowników, potencjalnych kontaktów społecznych
  • wpływać na pracę, powodować poczucie braku produktywności, motywacji, prokrastynacji i wrażenie, że po prostu nie jesteś wystarczająco dobry
  • wpływają na sen; albo będziesz próbował spać za dużo, albo nie będziesz spał wcale. Jedno i drugie jest szkodliwe i wiąże się z niezliczoną ilością raczej nieprzyjemnych skutków ubocznych, których należy unikać za wszelką cenę
  • Wpływ na apetyt i wagę. Istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz przechodzić przez cykl niejedzenia, opuszczania posiłków, a następnie objadania się. Większa ilość kortyzolu w organizmie może również spowodować przybieranie na wadze w okolicach połowy ciała, co wynika z samej obecności tego hormonu. Aby dodać kolejne błędne koło do postępowania, przyrost wagi może wpłynąć na pewność siebie
  • Zwiększyć szanse na rozwój poważnych problemów z sercem, takich jak udar, choroba serca, zawał serca, a także może podnieść ciśnienie krwi, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko wystąpienia powyższych problemów
  • Zwiększenie szans na rozwój cukrzycy
  • Zmniejszenie skuteczności układu odpornościowego, co zwiększa prawdopodobieństwo złapania każdego wirusa i bakterii
  • powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), rozstrój żołądka, biegunka, zaparcia, wymioty, wrzody, zespół refluksu przełykowego
  • Zwiększają ryzyko zachorowania na astmę
  • powodować bóle głowy i migreny, zwłaszcza napięciowe bóle głowy
  • palpitacje serca, które czasami mogą być bardzo silne i wywoływać ataki paniki
  • powodować stany lękowe i depresję
  • naśladowanie objawów i odczuć związanych z atakiem paniki
  • Powoduje "skazane" myśli, np. automatycznie myśli się bardzo negatywnie i nie widzi się w niczym pozytywów
  • Bardzo negatywnie wpływają na pewność siebie
  • Powoduje ciągłe mdłości
  • Powoduje zmęczenie, znużenie i ogólną senność
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej, które mają wiele innych nieprzyjemnych skutków ubocznych.
  • Powoduje ból fizyczny, który objawia się bólem mięśni.

Czy to wszystko brzmi dla Ciebie jak piknik? Oczywiście, że nie, dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by rozpoznać stres i radzić sobie z nim w zdrowy i pozytywny sposób.

Objawy stresu

Czy czujesz się zestresowany? Skąd wiesz, jak naprawdę wygląda stres?

Dla każdego jest on inny, ale w większości przypadków stres jest uczuciem ogromnej presji. Nie możesz się skupić, nie możesz się skoncentrować, nie jesteś w ogóle produktywny i czujesz się jak chomik biegający w kółko, któremu dosłownie nic nie wychodzi. Aby pomóc Ci określić, czy cierpisz z powodu stresu, czy też nie, omówmy główne objawy stresu.

Są to objawy emocjonalne, objawy fizyczne, objawy poznawcze i objawy behawioralne.

Emocjonalne objawy stresu:

  • Nastrojowość, łatwe uleganie frustracji lub pobudzenie bez wyraźnej przyczyny
  • Ciągłe poczucie przytłoczenia lub braku kontroli nad sytuacją
  • niemożność lub trudności w zrelaksowaniu się i "wyłączeniu się
  • Niska samoocena, np. poczucie niższości, brak pewności siebie lub dobrego samopoczucia, samotność
  • Unikanie innych ludzi lub sytuacji społecznych.

Fizyczne objawy stresu:

  • Brak energii przez większość czasu
  • Regularne bóle głowy, a nawet migreny
  • Problemy żołądkowe, np. mdłości, biegunka, zaparcia, być może na przemian
  • napięte mięśnie, ogólne bóle i dolegliwości
  • Ból szyi
  • kołatanie serca lub ucisk w klatce piersiowej
  • Niezdolność do dobrego snu lub problemy z zasypianiem
  • Łatwe łapanie przeziębień i wirusów
  • Brak apetytu seksualnego
  • Uczucie gorąca i zimna, być może spocenie się
  • Napięcie w szczęce lub zgrzytanie zębami
  • suchość w ustach
  • Zaostrzenie wszelkich już istniejących dolegliwości zdrowotnych, np. zespół jelita nadwrażliwego lub zapalenie stawów, problemy skórne, trądzik itp.

Poznawcze objawy stresu:

  • Ciągłe zamartwianie się o wszystko
  • Nadmierne myślenie, gonitwa myśli od jednej rzeczy do drugiej
  • Niezdolność do skupienia się lub koncentracji przez dłuższy czas
  • przeskakiwanie z jednego zadania na drugie/ z jednej myśli na drugą
  • Brak organizacji, podczas gdy wcześniej można było być najbardziej zorganizowaną osobą w okolicy
  • Zapominanie się
  • Brak poczucia, że chce się podjąć wysiłek
  • Podejmowanie złych decyzji, brak umiejętności oceny sytuacji
  • Staje się bardzo negatywnie nastawiony
  • Częste zdenerwowanie, niepokój, bez wyraźnego powodu

Behawioralne objawy stresu:

  • Zmiany apetytu, np. jesz za dużo, za mało lub w obu przypadkach
  • Unikanie odpowiedzialności, łatwe odkładanie na później
  • Stosowanie niezdrowych mechanizmów radzenia sobie z problemami, np. spożywanie alkoholu, palenie papierosów lub zażywanie narkotyków
  • przejawy zdenerwowania, np. chodzenie w kółko, niemożność usiedzenia w miejscu, wiercenie się itp.

Jeśli masz kilka z tych objawów, nie jest to powód do zmartwień, ale jeśli masz ich kilka i uważasz, że ogólnie czujesz się przytłoczony, jest to poważny sygnał, że możesz cierpieć z powodu stresu. W takim przypadku nasza następna sekcja jest dla Ciebie!

Przydatne techniki radzenia sobie ze stresem

Do tej pory długo rozmawialiśmy o tym, czym jest stres, dlaczego jest zły i jakie są jego rodzaje, a teraz nadszedł czas, by zająć się tym w praktyce. Stresem można zarządzać, ale wymaga to czasu, wysiłku i poświęcenia.

Oto, jak możesz skutecznie zarządzać poziomem stresu nie tylko w miejscu pracy, ale ogólnie w swoim życiu. Pamiętaj, że to, co dzieje się poza pracą, prawdopodobnie wpłynie także na Twoją wydajność w pracy i odwrotnie. Z tego powodu zawsze traktuj stres w każdej części swojego życia jako całość.

Istnieją ogólne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć stres w swoim życiu, np. dbać o siebie, a także wiele rzeczy, które możesz zrobić w pracy. Oczywiście jest też wiele rzeczy, które Twój pracodawca może zrobić, aby pomóc w ogólnym zmniejszeniu stresu w miejscu pracy. W dzisiejszych czasach wiele firm jest bardzo dobrze zorientowanych w kwestii stresu i sposobów radzenia sobie z nim dla dobra swoich pracowników. Jak na ironię, takie postępowanie pomaga również firmie, ponieważ szczęśliwy pracownik to zestresowany i wydajny pracownik! Zestresowany pracownik nie będzie w ogóle wydajny.

Ogólne techniki samopomocy w zarządzaniu stresem

  • Dbaj o siebie - Pierwszą zasadą radzenia sobie ze stresem jest przyznanie się do tego, że jesteś zestresowany, i zwrócenie uwagi na siebie. Najważniejszą osobą w tym wszystkim jesteś ty sam, więc musisz zapewnić sobie dużą dawkę czułej opieki (tender loving care - TLC). Za priorytet uznaj sen i prawidłowe odżywianie. Wkrótce porozmawiamy o ćwiczeniach fizycznych, ale upewnij się, że masz ich również pod dostatkiem. W swojej diecie uwzględniaj dużo zdrowej, organicznej i czystej żywności - jeśli Twoja dieta jest zdrowa, Twój umysł będzie bystrzejszy i będziesz mieć więcej energii.
  • Stań się bardziej towarzyski - Nie będziesz mieć ochoty na spotkania towarzyskie, ale musisz podjąć ten wysiłek. Przekup się, jeśli musisz, ale upewnij się, że wychodzisz z domu i prowadzisz życie towarzyskie. Powód jest taki, że odrywając się od pracy i spraw, które powodują stres, dajesz sobie chwilę wytchnienia.

Kiedy robimy sobie przerwę, wszystko staje się o wiele jaśniejsze i łatwiej znaleźć właściwą perspektywę. Kiedy znajdujesz się w środku stresującej sytuacji, nic nie jest jasne i nic nie jest w odpowiedniej perspektywie. Wyrwij się z tej sytuacji, choćby na godzinę lub dwie. Oczywiście unikaj picia alkoholu i stosowania niezdrowych mechanizmów radzenia sobie z problemami w ramach spotkań towarzyskich, ale jeśli jest coś, co sprawia Ci przyjemność, zrób to!

Wybierz się na zajęcia z rękodzieła, których chciałeś spróbować, zjedz posiłek z przyjacielem, obejrzyj film z siostrzenicą lub siostrzeńcem. Im częściej będziesz to robić, tym łatwiej będzie ci to przychodziło i szybko zauważysz korzyści.

  • Spróbuj czegoś nowego - Coś nowego zwiększy Twoją pewność siebie i pomoże Ci na nowo zrozumieć perspektywę. Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka, upewnij się, że włożysz w to wysiłek; jeśli chcesz nauczyć się nowego rzemiosła, możesz to zrobić! Jeśli chcesz nauczyć się tańczyć, weź przyjaciółkę i idźcie na zajęcia. Próbowanie nowych rzeczy zwiększa nasze poczucie własnej wartości i pomaga zwalczać stres.
  • Ćwiczenie jest kluczowe - Wspomnieliśmy już o dbaniu o siebie, ale ćwiczenia fizyczne są numerem jeden. Kiedy ćwiczymy, nasze ciała uwalniają różnego rodzaju hormony poprawiające samopoczucie, które toczą wewnętrzną walkę z kortyzolem krążącym po naszym ciele. Oczywiście ćwiczenia fizyczne również poprawiają nastrój, więc zapisz się na zajęcia ruchowe, popływaj, idź na spacer, pobiegaj, po prostu regularnie pompuj swoje serce.
  • Porozmawiaj o tym - Rozmowa jest zdrowa i jest fantastycznym sposobem na odreagowanie i poprawę samopoczucia. Jest to także dobry sposób na poznanie opinii innych osób na temat danego problemu, co może pomóc Ci dostrzec, że być może wyolbrzymiasz sprawę. Wybierz kogoś, komu ufasz, i po prostu wyrzuć to z siebie. Zrób to! Poczujesz się po tym nieskończenie lepiej.
  • Poszukaj pomocy - Bez względu na to, co Cię stresuje, przyznanie się do tego, że potrzebujesz pomocy, nie jest porażką, a wręcz przeciwnie - jest mocną stroną. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z niej; to najważniejszy sposób radzenia sobie ze stresem!

Zarządzanie stresem w miejscu pracy

Teraz, gdy omówiliśmy już ogólne sposoby radzenia sobie ze stresem, zajmijmy się konkretami dotyczącymi miejsca pracy.

  • Sprawdź elastyczne warunki pracy - Czy możesz zmienić swoją organizację pracy, tak abyś czuł się pod mniejszą presją i miał więcej czasu dla siebie? Wiele miejsc pracy umożliwia obecnie pracownikom pracę na wiele różnych sposobów, np. w domu, w biurze przez część czasu itp. Sprawdź to ze swoim przełożonym i dowiedz się, co odpowiada Twoim potrzebom. Zorganizowanie domowego biura jest łatwe - wystarczy zajrzeć do internetowych sklepów z meblami biurowymi, takich jak Calibre, i może to być dla Ciebie świetne rozwiązanie odstresowujące.
  • Po wyjściu z pracy wyłącz się - Większość firm nie pozwala na kontaktowanie się z pracownikami w czasie ich nieobecności w pracy w sprawach związanych z pracą. Aby się zabezpieczyć, ustaw specjalny dzwonek na swój numer służbowy i nie odbieraj go, gdy jesteś poza pracą! Czas "dla siebie" jest potrzebny tak samo, jak czas pracy; jest to tak zwana równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na fantastycznym blogu Twin Employment: Co oznacza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym? Nie zapominajcie również, aby za wszelką cenę unikać zabierania pracy do domu!
  • Porozmawiaj z przełożonym - Wspomnieliśmy o rozmowach w ramach ogólnych technik zarządzania, ale jeśli czujesz, że Twoje terminy są ciągle zbyt napięte lub jeśli masz trudności z jakimś aspektem pracy, z pewnością powinieneś porozmawiać o tym ze swoim przełożonym. Nie należy się tego obawiać, ponieważ większość kierowników chce usłyszeć informacje zwrotne i woli wiedzieć, kiedy pracownik ma problemy, niż pozwolić mu na to, aby nadal je miał i aby wpływało to na wydajność pracy.
  • Korzystaj z regularnych urlopów - Nie unikaj korzystania z urlopów - są one po to, aby je wykorzystać. Upewnij się, że urlop jest rozłożony w ciągu roku i zawsze z niego korzystaj. Są to chwile, w których można odpocząć od pracy, spędzić czas z bliskimi i pozwolić mózgowi na naładowanie się energią. Urlop to nie dodatek, to konieczność.
  • Rób regularne przerwy - W ciągu dnia rób sobie przerwy. Zjedzenie lunchu z dala od biurka lub zrobienie sobie przerwy na kawę, na którą masz prawo, nie jest błędem! Odejście od zwykłego biurka, być może do wyznaczonego miejsca, pozwoli Ci odetchnąć, a jednocześnie porozmawiać z kolegami i koleżankami, wymienić się pomysłami i uprzejmościami. Pamiętaj, aby upewnić się, że na terenie zakładu pracy znajdują się wszelkie udogodnienia, które mogą poprawić Twój nastrój. Oznacza to wszelkie miejsca do spacerów na świeżym powietrzu, siłownie na terenie zakładu, pokoje do drzemki - w zasadzie wszystko, co tam jest, korzystaj z tego!
  • Czy czujesz się komfortowo w pracy? - Co jest przyczyną stresu? Zidentyfikuj to najlepiej, jak potrafisz. Czy to złe zaplanowanie przestrzeni biurowej? Czy to krzesła biurowe? Czy masz biurko z regulacją wysokości, czy może zmagasz się z czymś, co sprawia, że jest Ci niewygodnie i codziennie dokuczają Ci bóle? To naprawdę może być takie proste, więc w takim przypadku należy porozmawiać z przełożonym.

Jeśli jesteś menedżerem lub właścicielem firmy, która to czyta, ważne jest, abyś na pierwszym miejscu stawiał zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników, a to oznacza zmniejszenie poziomu stresu. Wiele firm jest już na pokładzie z idei zarządzania stresem, w tym nas, tutaj w Calibre Office Furniture. Nie tylko oferujemy fantastyczne meble biurowe Londyn wybór dla naszych klientów, chcemy, aby nasi pracownicy czują się zdrowi, szczęśliwi i spełnione w pracy też. Wielkie firmy, takie jak Apple, Samsung czy Google, znane są z udogodnień na miejscu i komfortu, jaki oferują swoim pracownikom, aby pomóc im zredukować stres. Oczywiście obejmuje to także doradztwo w razie problemów.

Istnieje kilka konkretnych badań, które odnoszą się do zarządzania stresem w miejscu pracy.

  • Dopasowanie osoba-środowisko (PE Fit) - Zasadniczo chodzi o to, w jakim stopniu dana osoba jest dopasowana do swojego środowiska, tj. przestrzeni biurowej. Chodzi o to, aby przyjrzeć się danej osobie i zobaczyć, czego potrzebuje, aby czuć się komfortowo i szczęśliwie, np. zainstalować ekrany biurowe, aby zapewnić prywatność, być może drewniane meble biurowe, ponieważ wszystko, co związane z naturą, pomaga poczuć się spokojniej. Chodzi o to, aby poznać swoich pracowników i odpowiednio dopasować wszystko wokół nich.
  • Model kontroli zapotrzebowania na pracę - Amerykański socjolog Robert Karasek badał stres w miejscu pracy już od 1979 r. i opracował model "wymagania kontra kontrola", czyli "wysokość obciążenia kontra swoboda decyzji", by nadać mu bardziej skomplikowaną nazwę. Zasadniczo oznacza to, że wymagania stawiane danej osobie, np. terminy, czynniki środowiskowe, dostępność zasobów, pozostają w bezpośrednim związku z tym, jak pracownik odczuwa swoje obciążenie pracą, czyli z tym, jak duży jest jego stres. Pracownik powinien zatem czuć się pod kontrolą i mieć możliwość organizowania swojego obciążenia pracą w taki sposób, by sprostać wymaganiom. Jako pracodawca oznacza to zapewnienie pracownikom swobody pracy w sposób, w jaki czują się najlepiej, i podejmowania własnych decyzji.

Główne korzyści dla pracodawcy

Zarządzanie stresem jest nie tylko dla pracownika, choć jest to ważniejsze, ale także dla pracodawcy. Każda firma, która jest warta swojej ceny, będzie przywiązywać dużą wagę do zarządzania stresem, ponieważ szczęśliwy, wolny od stresu pracownik jest wydajny i bardziej skłonny do podejmowania dodatkowych działań. Ma to oczywiście bezpośredni związek z zyskami i przyszłymi możliwościami biznesowymi.

Jeśli więc Twoi pracownicy potrzebują większego komfortu w pracy, zwróć uwagę na nietypowe krzesło biurowe lub biurko biurowe dla kadry kierowniczej, zadbaj o to, aby ich miejsce pracy było miejscem, z którego będą dumni, z błyszczącym szklanym biurkiem, a co ważniejsze, zapewnij im wsparcie i otwarte linie komunikacyjne, których potrzebują.

Podsumowując:

Morał z tej historii jest taki, że należy dążyć do stworzenia pozytywnego i wolnego od stresu miejsca pracy, pamiętając o zdrowiu i dobrym samopoczuciu swoich pracowników przez cały czas. Przykład tego, jak powinno wyglądać szczęśliwe biuro, można zobaczyć na poniższym filmie. Miłej pracy!

Często zadawane pytania

Z dotychczasowej lektury dowiesz się, że stres jest czymś, czego należy unikać i nad czym należy panować. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań, których powinieneś być bardzo świadomy:

Co to jest stres?

Stres jest reakcją organizmu na sytuację, która wywiera na człowieka ekstremalną presję lub stawia mu wysokie wymagania.

Dlaczego stres jest niebezpieczny?

Stres to nie tylko poczucie przytłoczenia - może on mieć wiele różnych skutków dla ciała i umysłu. W najgorszych przypadkach stres może zagrażać życiu, prowadząc do zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru mózgu, chorób serca, obniżenia odporności, depresji i stanów lękowych. Rzeczy, których należy unikać!

Czy powinienem unikać rozmów z przełożonym na temat stresu?

Nie! Wiele osób myśli, że jeśli powie swojemu przełożonemu o tym, jak się czuje, będzie to źle o nich świadczyć, ale tak nie jest. Pracodawcy mają obowiązek dbać o pracowników, a to obejmuje pomoc w sytuacjach, które mogą zwiększać poziom stresu. Porozmawiaj o tym, a wszystko się poprawi.

Czy mogę kontrolować poziom stresu w domu?

Istnieje wiele środków samokontroli, które można zastosować w celu zmniejszenia poziomu stresu, np. zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu, ćwiczenia fizyczne, koncentrowanie się na relaksie i robieniu rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, a także spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Należy także unikać niezdrowych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, takich jak palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków.

Co mogę zrobić w pracy, aby pomóc sobie ze stresem?

Nigdy nie należy czuć się zmuszonym do radzenia sobie z sytuacją, która jest dla nas wyjątkowo stresująca, i zawsze należy omówić ją ze swoim przełożonym. Ponadto należy ustalać priorytety w pracy, aby pomóc sobie w skupieniu się i uniknąć prokrastynacji, robić sobie przerwy i zawsze korzystać z urlopu. Kluczem do sukcesu jest komunikacja, więc nie zapomnij o rozmowie!

Co sądzisz o stresie w miejscu pracy i ogólnie o stresie? Czy jest to sytuacja, z którą zetknąłeś się w przeszłości? Jak sobie z nią poradziłeś? Czy masz jakieś inne metody, którymi mógłbyś się podzielić? Zbudujmy wspólnotę wsparcia i pomóżmy wyeliminować stres w miejscu pracy.