Wykończenie papieru do drukarek

Wykończenie papieru do drukarek

Powlekany czy niepowlekany?

Większość oferowanych nam papierów do codziennego użytku nie będzie powlekana. Oznacza to, że nie mają one specjalnej powłoki, która odpowiada za to, że papier jest bardziej wytrzymały i mniej przeźroczysty. Papier powlekany specjalną powłoką będzie w stanie dobrze oddawać kolory, pozwala na to, by uzyskiwać lepszy kontrast. Będzie więc nadawał się do drukowania obrazów, zdjęć. Kupując powlekany papier na pewno warto sprawdzić czy będzie jedno czy dwustronny.

Chodzi o to, czy będzie można drukować na dwóch stronach papieru. W sprzedaży są także papiery wodoodporne, które mają powłokę chroniącą kartki przed wodą. Warto się także zastanowić czy papier ma mieć charakter błyszczący czy matowy. Dostępne są obecnie takie propozycje papierów jak: • matowe(matt) • półmatowe (satynowe, satynowane, semi-glossy, semi-matt) • z lekkim połyskiem (glossy, gloss) • z wysokim połyskiem (supergloss, hi gloss)

Papier może być wybrany pod kątem tego jaki efekt chcemy otrzymywać. Trzeba pamiętać, że papier z połyskiem daje lepsze możliwości przy kolorowych zdjęciach. Dobry papier to taki, gdzie włókna będą dobrze rozprowadzone. Dlatego właśnie formacja papieru jest ważną sprawą. Nie da się tego sprawdzić, gdy mamy całą ryzę, ale będzie możliwość zobaczenia na podstawie pojedynczej kartki, która będzie brana pod światło. Jeśli będzie prześwitująca równomiernie to znaczy, że formacja jest dobra, gdy będzie kwestia pojawiających się plam to znaczy, że formacja jest zła.

papier do druku Niekiedy chętnie wybieramy papiery z recyklingu, ale trzeba liczyć się z tym, że mogą się tam pojawiać różnorakie zanieczyszczenia. Tym samym taki papier nie będzie nadawał się do drukowania zdjęć. Natomiast do codziennych dokumentów dobrze się sprawdzi. Jeśli chodzi o ważne kwestie to musimy jeszcze myśleć o jasności i nieprzeźroczystości. To ważna kwestia, na którą powinniśmy spojrzeć, gdy chcemy mieć doskonale wykonane wydruki, gdzie wszystko będzie świetnie się prezentować i nie będzie niedoskonałości.