Właściwości papieru do drukarek

Właściwości papieru do drukarek

Jak się mogło wydawać, zadowalająca jakość wydruku wcale nie zależy jedynie od urządzenia drukującego. Kluczową rolę w tym procesie, odbywa także rodzaj papieru. By spośród wielu wariantów, wybrać taki wariant, który spełniłby nasze oczekiwania uprzednio warto zapoznać się z rodzajami arkuszy.

Jednym z wielu kryteriów podziału jest format. To nic innego jak wymiar papieru, czyli długość i szerokość arkusza. Najczęściej w pracach biurowych wykorzystuje się format A4, zatem papier mierzący w minimetrach: 210 x 297. Kolejnym wariantem jest A3 – 297 x 420 mm. Niestety, wydruk na tym formacie wymaga urządzenia biurowego z specjalnym systemem podawania. A5, czyli 148 x 210 no najrzadziej spotykany wariant.

Waga jednego metra kwadratowego, zwana również gramaturą jest kolejnym aspektem jaki należy wziąć po uwagę wybierając papier do biura. Tu, właściwie zasada jest prosta. Im większa waga arkusza, tym większa jego wytrzymałość. Pozostając w kwestii solidności, nie sposób jest ominąć grubości papieru. Ta cecha, "uodparnia" dokument przed zagnieceniami. Czym jest właściwie ta cecha? To nic innego jak, odległość pomiędzy spodem i górą położonego płasko arkusza.

parametry papieru do drukarek Zalecany papier do drukarek, posiada zazwyczaj grubość około 110 mikronów. Wybierając papier do drukarek, warto przejrzeć się jego zdolności do wchłaniania i odbijania światła. Cechę tą, określa się mianem nieprzezroczystości. Nie ma w tej kwestii podanych zalecanych parametrów gdyż, to czy papier jest przezroczysty czy nie widać gołym okiem. To co również wpływa korzystnie na jakość zadruku, to bez wątpienia gładkość.

Jeżeli gładkość jest wyczuwalna, to właściwie mamy stuprocentową pewność, że wydruk będzie dobrej jakości. Najczęściej mylonymi pojęciami w zakresie papieru do drukarek to mylenie jasności arkusza z bielą. Zarówno pierwsza, jak i druga cecha są istotne dla końcowego efektu, nie należy jednak stosować tych terminów zamiennie. Tymczasem, jasność to zdolność papieru do równomiernego odbijania, zaś biel - nawiązuje do odbioru wzrokowego białego papieru.